Základní pojmy | Selax Electronics s.r.o.
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Domovní videotelefony
  3. Základní pojmy

Základní pojmy

Domovní videotelefony

 

Popis systému domácích videotelefonů

 

Nabízíme naším zákazníkům několik typů modenrích domacích barevných videotelefonů a to jak v drátovém tak i bezdrátovém provedení.

U drátového provedení si zákazník může vybrat mezi 6-vodičovým, 4-vodičovým připojením a 2-vodičovým.


Nabízíme nejen odborné poradenství, ale i montáž a zprovoznění systému u zákazníka.


Domácí videotelefon (videovrátný) je pomocník, který Vám ušetří mnoho zbytečných pochůzek ke zjištění, kdo u Vás zazvonil, nebo kvůli otevření dveří návštěvníkovi. Zvláště v zimním, nebo deštivém období, kdy nebudete muset vůbec vyjít ven, abyste viděli kdo přišel a otevřeli mu dveře, stane se videotelefon Vaším nepostradatelným pomocníkem.

Domácí videotelefony jsou tedy velmi užiteční pomocníci, kteří se postarají o Vaše pohodlí, jedná se také o výrazný bezpečnostní prvek každého objektu. Kdykoli je možno se podívat, co se děje před kamerou videotelefonu, aniž byste museli otevírat dveře, nebo vycházet z domu. 

Videotelefon se skládá z venkovní jednotky (nebo několika venkovních jednotek) ve které je vestavěna elektronická část, kamera, mikrofon, reproduktor, tlačítko zvonku a běžně také ovládací relé pro elektrický dveřní zámek a IR přisvícení pro noční vidění. Venkovní jednotka se běžně nazývá jednoduše Kamera. Druhou částí videotelefonu je pak vnitřní jednotka (nebo několik vnitřních jednotek) ve které je vestavěná elektronická část, zobrazovač, mikrofon, reproduktor, ovládací tlačítka a někdy i další prvky. Vnitřní jednotce se běžně říká  Monitor. Domácí videotelefon (videovrátný) slouží k přenosu obrazu z vnější jednotky videotelefonu (kamera), do vnitřní jednotky (monitor videotelefonu). Dále slouží videotelefon k obousměrné hlasové komunikaci a další běžnou funkcí je pak možnost ovládání elektrického zámku tlačítkem na monitoru videotelefonu.

použití videotelefonu: Návštěvník zmáčkne tlačítko zvonku na kameře, informace o zmáčknutí tlačítka se přenese do vnitřní jednotky a videotelefon aktivuje zvuk zvonku. Po zazvonění obvykle dojde k automatické aktivaci přenosu obrazu z kamery na monitor videotelefonu. Následně je možné tlačítkem na monitoru videotelefonu aktivovat obousměrnou hlasovou komunikaci nezi kamerou a videotelefonem. Jestliže máte připojen ke kameře videotelefonu elektrický dveřní zámek, máte možnost návštěvníkovi otevřít dveře, téměř každý videotelefon disponuje funkcí ovládání dveřního zámkunebo více zámků.

Domácí Videotelefon (videovrátný) pro více účastníků

Na trhu jsou nejrůznější typy videotelefonů pro různé počty účastníků. Videotelefon může mít např.jednu kamerovou jednotku s více tlačítky, různé typy zvonění (tablo pro více účastníků) a tato kamerová jednotka je připojená k více vnitřním jednotkám (pro více bytů. nebo v rámci věršího bytu nebo rodinného domu). Nebo naopak může být více kamer připojeno k jedné vnitřní jednotce, toho se využívá pokud má dům, kde je videotelefon instalován více vchodů. Jsou však k dispozici i nové typy videotelefonů, kdy k vnitřním jednotkám lze připojit i kvalitní venkovní kamery.

Z čeho se skládá domácí videotelefon

Videotelefon - monitor

Zobrazovací prvek nejlevnějších typů videotelefonů tvoří TFTobrazovka. Běžně používaným zobrazovačem je dnes LCD displej a to obvykle v barevném provedení. Běžně užívané rozměry displejů jsou od 3,5 do 10, což je velikost úhlopříčky od 9 do 21cm. Videotelefon si tedy můžete koupit v provedení s obrazovkami nejrůznějších velikostí. Videotelefon (videovrátný) můžete pořídit v provedení se sluchátkem, nebo jako handsfree typ. Rozdíl je ve způsobu hlasové komunikace a návštěvníkem. Pokud používáte sluchátkový videotelefon, pak je nutné držet během hovoru u ucha sluchátko jako u běžného telefonu. Pokud ale používáte handsfree videotelefon, nemluvíte do mikrofonu ve sluchátku, ale do mikrofonu, který je vestavěn ve videotelefonu a hlas návštěvníka slyšíte z reproduktoru, videotelefonu. Handsfree videotelefon má tedy výhodu v tom, že nemusíte u ucha držet sluchátko a máte volné ruce, nicméně sluchátkový videotelefon je diskrétnější, protože okolí neslyší hlas návštěvníka přenášený z kamery a také nemůže dojít k eventuálnímu rušení okolí hlasem z reproduktoru, nicméně každý moderní videotelefon má možnost nastavení hlasitosti.

Domácí videotelefony mají i další možnosti, na základě kterých můžete měnit např. intenzitu hlasitosti, jasu obrazu, barevnosti a kontrastu obrazu. Co se týče ovládacích prvků, videotelefon obsahuje obvykle tlačítko pro aktivaci monitoru a kamery, a dále tlačítko pro aktivaci elektrického dveřního zámku (nemusí být připojen). Některé domácí videotelefony obsahují i tlačítko s názvem Alarm, nebo Panic, které po zmáčknutí aktivuje sirénku připojenou k reproduktoru kamery. Toto tlačítko slouží pro zastrašení vandalů, či jiných pochybných existencí, které se pohybují kolem kamery.  Luxusní typy videotelefonů mohou obsahovat další ovládací prvky např. pro zobrazení fotky z kamery videotelefonu po zazvonění, multimediální videotelefon má pak vestavěny ovládací prvky pro přehrávání multimediálního obsahu z vnitřní paměti, nebo paměťové karty apod.

Videotelefon - Kamera

Videotelefon, resp. kamera videotelefonu obsahuje jak bylo již napsáno výše elektronickou část, kameru, mikrofon, reproduktor, tlačítko zvonku a obvykle také ovládací relé pro elektrický dveřní zámek a IR přisvícení pro noční vidění. U levných - černobílých videotelefonů, je kamera v ČB verzi u barevných videotelefonů pak samozřejmě ve verzi barevné. Objektiv v některých typech kamer je možné polohovat ve svislé i vodorovné poloze, zaostření kamery je optimalizováno pro krátkou vzálenost mezi návštěvníkem a videotelefonem. Zcela běžné je vestavěné infrapřisvícení pro noční vidění kamery, které je realizováno pomocí IR LED diod tak, aby bylo možné videotelefon plnohodnotně využít i v noci. IR přisvícení se aktivuje po stisku tlačítka zvonku společně s aktivací kamery.

Kamery jsou konstruovány do zdi nebo na omítku, kdy je zadní část kamery videotelefonu zapuštěná do stavebního otvoru a viditelný je pak pouze přední panel, nebo jsou kamery určeny pro montáž na omítku (nebo samozřejmě jakýkoli jiný svislý pevný povrch). Z hlediska jednoduchosti montáže jsou samozřejmě vhodnější kamery určené pro montáž na omítku. Kamera videotelefonu může být v různém provedení i z hlediska odolnosti proti poškození. Dnešní typy jsou převážně v provedení z kovového plechu o tloušťce 1 nebo 1,5mm a s pinhole (dírkovým) objektivem kamery. Kamera videotelefonu by měla být odolná nejen z hlediska možnosti úmyslného poškození, ale i kvůli povětrnostním vlivům jako je déšť a sníh a také vzdušná vlhkost a vysoké okolní teploty. někdy je vhodné umístit nad kemru i ochrannou stříšku.

Některé kamery mají vestavěno také podsvětlení jmenovky, kdy LED diody osvětlují štítek se jménem na jmenovce videotelefonu. Pro upozornění na návštěvu má videotelefon (kamera videotelefonu) vestavěno tlačítko zvonku, které aktivuje elektronický zvonek vestavěný ve vnitřní jednotce videotelefonu. 

Videotelefon - propojení vnitřní a venkovní jednotky

Videotelefon je s kamerou videotelefonu propojen pomocí propojovacího kablíku s různým počtem vodičů (žil). V praxi se můžeme setkat s domácími videotelefony s počtem propojovacích žil od 2 do 6. Moderní videovrátný má počet propojovacích žil (vodičů) v kablíku většinou 2, 4 nebo 6. Těmito vodiči se pak přenáší jednak videosignál z kamery, dále obousměrná hlasová komunikace, napájení, ovládání elektrického dveřního zámku a řídící impulzy pro spuštění zvonku ve videotelefonu po zazvonění tlačítkem na kameře. Pokud se Vám zdá že 2, nebo 4 nebo 6 drátů jsou pro zvládnutí přenosu všech vyjmenovaných signálů videotelefonu málo, pak Vás můžeme ubezpečit, že moderní elektronické obvody nemají s podobnými přenosy nejmenší problémy. Vzdálenost na jakou můžete videotelefon propojit s kamerou je u různých typů videotelefonů různá, nicméně obecně se dá říci, že solidní videotelefon by neměl mít žádný problém s délkou vedení okolo 25 až 30m (při použití běžného nestíněného kablíku). Některé dveřní domácí videotelefony jsou schopné pracovat, při dostatečném průřezu (tloušťce) vodičů na vzdálenost i 70metrů. Dodávané kablíky k videotelefonům mají obvykle délku od 10 do 15 metrů, ale většinou není problém s jejich možným prodloužením.

Videotelefon - napájení

Videotelefon v moderním provedení je v naprosté většině případů napájen pomocí externího síťového adaptéru. Většina adaptérů je v provedení jako běžný zásuvkový napáječ, na trhu jsou ale k dispozici i dveřní videotelefony které mají v dodávce i speciální napájecí zdroj, jenž napájí jak vnitřní monitory, tak i vnější kameru prostřednictvím systémové sběrnice. 

Videotelefon - ovládání dveřního zámku

Videotelefon v naprosté většině případů obsahuje ovládací tlačítko elektrického dveřního zámku, kterým se vysílá povel přes propojovací kablík ke kameře, pro aktivaci dveřního zámku. Dveřní zámek videotelefonu se tedy obvykle připojuje ke svorkovnici na kameře a ovládá se tlačítkem na videotelefonu. Napájecí napětí pro elektrický dveřní zámek obvykle odpovídá napájecímu napětí pro videotelefon. Pokud tedy máte videotelefon s napájecím napětím 15V, pak s největší pravděpodobností bude napájecí napětí pro ovládání elektrického dveřního zámku také 15V a tomu byste se měli přizpůsobit při volbě vhodného elektrického zámku. Nejvhodnější je ale, jakmile koupíte videotelefon, přeměřit ještě velikost napětí na svorkách kamery videotelefonu které slouží k připojení zámku (nezapomeňte při měření stisknout tlačítko pro ovládání zámku na videotelefonu aby se na svorky dostalo napětí). Dlužno dodat, že některé typy videotelefonů (většinou velmi levné typy) nepočítají s napájecím napětím pro dveřní zámek a mají vestavěno pouze tlačítko pro dveřní zámek, které je přes propojovací kablík připojeno na svorky na kameře (ale ani toto nemusí být u nejlevnějších typů pravda). V tomto případě bude nutné zakoupit extra napájecí zdroj k zámku a do obvodu zdroje a zámku umístit svorky od tlačítka pro ovládání elektrického zámku na monitoru videotelefonu. Levný typ videotelefonu se Vám tak může prodražit o napájecí zdroj k elektrickému zámku a práci s propojením a umístěním druhého napájecího zdroje.

Domácí videotelefony - Další funkce

Videotelefon - videovrátný může disponovat dalšími přídavnými funkcemi a možnostmi. Na trhu můžete najít např. domácí videotelefony s přídavnou bezpečnostní kamerou. Nejedná se o přídavnou kameru k videotelefonu běžného typu, tedy s tlačítkem zvonku, mikrofonem a reproduktorem, ale o zabezpečovací kameru, která má za úkol pouze monitorovat prostor ve kterém je umístěna. Přepínání obrazu mezi hlavní kamerou videotelefonu a přídavnou kamerou se provádí obvykle tlačítkem na videotelefonu. Videotelefon může mít také vestavěnu paměť pro uložení obrazu z kamery v okamžiku zmáčknutí tlačítka zvonku na kameře. Obraz se ukládá do vnitřní paměti videotelefonu, nebo na paměťovou kartu. Na trhu můžete najít ale i multimediální domácí videotelefony, který dokáží přehrát např. film uložený na paměťové kartě, hudbu z MP3 souborů, zobrazit fotky z dovolené apod.
Novinky
03.02.2020
Velkoobchodní ceník pro zahraniční partnery v EUR
Velkoobchodní ceník pro zahraniční partnery v EUR. číst celé
22.08.2013
GSM zvonky a tabla
Naším nejnovějším výrobkem jsou GSM zvonky a tabla, které jsou nejmodernějším vývojovým trendem u klasických zvonků nebo zvonkových tabel u panelových... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

Nabízíme vývoj elektronických produktů na zakázku

 

Naše firma nabízí výoj na zakázku pro firmy i fyzické osoby v oblasti elektroniky, mikroprocesorové techniky, GSM a GPS systémů, bezdrátových systémů, webových aplikací apod.

Nabízíme komplexní vývoj od návrhu řešení až po výrobu prototypu, popřípadě i samotnou výrobu.

Používáme nejmodernější součástkovou základnu včetně špičkového přístrojového vybavení. Naši vývojoví inženýři mají několikaletou praxi v různých oborech elektroniky, takže jsme schopni uspokojit v podstatě jakoukoli poptávku z tohoto oboru.

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz